16 Aralık 2007 Pazar

Sokaklardaki gerillalar, graffiticiler!

Güzel artwork, değil mi?


Erenköy'de bir manavın hemen yanındaki bu duvarı "freelance" dolaşan graffiticiler yapmış olsa gerek. Çok merak etmeme rağmen uygun durumda olmadığımdan manavın kendisine gidip gerçek hikayeyi öğrenemedim, ancak benim senaryomda mahallenin gençleri, manav amcalarının yanında duran boş duvarı hem kendilerine hobi olacak, hem de manav amcalarına yarayacak şekilde değerlendirmek istemişler ve olaylar gelişmiştir.

İzni alındıktan sonra bu duvarlar bedava mecra. Yapılan iş bu denli renkli ve eğlenceli olunca dikkat te çekiyor. Sıradan bir manav bile olsa. Bir de şehrin belli yerlerinde kendi markanız için olduğunu düşünün!

Pazarlama iletişimcileri, sprey boyaları seven ve bolca boş vakti olan bu graffiticileri -elbette ki sağlam briefler doğrultusunda- kendileri için kullanabilir. Hem de çok az miktarda nakit (ya da hediye) ve bir kaç kutu sprey boya ile!
Ancak, brief çok önemli, zira eline boya verdiğiniz çocuklar gidip te bir caminin ya da yasak bir yerin duvarını boyarlarsa, kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz!

Spor giyim firmaları, GSM operatörlerinin alt markaları ve bazı hızlı tüketim ürünleri markaları için bence çok uygun.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

hikaye çok hoşuma gitti.paylaştığın için tsk.

seyitali dedi ki...

ismimi yazmayı unuttum kusrak bakma
seyit ali
www.seyitali.net

Zafer Unluer dedi ki...

Bu tarz graffiti calismalari gercekten tuketicilerin dikkatini alisilagelmis outdoorlardan daha fazla cekiyor.

Ancak kurumsal firmalar belediyelerle anlasmadan malesef bu tarz calismalar gerceklestiremiyorlar. Belediyelerle de grafiti konusunda pek anlasilamadigi icin kurumsal firmalar icin bu konu gecerliligini malesef yitiriyor